Menue_phone
14.11.2019

Ahmet Altan Davası: Bir Hafta İçinde Hem Tahliye Hem Tutuklama

By Gamze Kafar

Ahmet Altan 15 Temmuz’dan önce Türkiye’de katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmış ve cezaevinde geçirdiği 1138 günden sonra 4 Kasım’da tahliye edilmişti.

Ahmet Altan Davası: Bir Hafta İçinde Hem Tahliye Hem Tutuklama Ahmet Altan Davası: Bir Hafta İçinde Hem Tahliye Hem Tutuklama


Eski Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan tahliye edildikten bir hafta sonra 12 Kasım tarihinde akşam saatlerinde yeniden gözaltına alınarak Vatan Caddesi’ndeki emniyet yerleşkesine götürüldü. Emniyetteki işlemlerin ardından yeniden tutuklanan Ahmet Altan Silivri Cezaevi’ne gönderildi.
 
Tutuklama kararında, 'Ahmet Altan’ın tutuklu kaldığı süre, terör suçu olması nedeniyle muhtemel infaz süresi, suçun kaçma şüphesi var sayılan katalog suçlardan olması, tutuklama şartlarının devam etmesi, şahsi ve diğer halleri ve ilgili suçun alt ve üst sınırları dikkate alındığında tutuklamanın amaca daha uygun olduğu, adli kontrol tedbirlerinin amaca hizmet etmeyeceği ve yetersiz kalacağı' dile getirildi.

Ahmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu kararın 12 Kasım günü 27 Ağır Ceza Mahkemesi’nde gözünün önünde yazıldığını ancak kendisi ile bu bilginin paylaşılmadığını, adeta kararın kendisinden gizlendiğini dile getirdi. Ayrıca tutuklama öncesinde Türkiye’deki bazı televizyon programları aracılığıyla Ahmet Altan’ın tutuklanacağının dile getirildiğini işaret eden Figen Çalıkuşu, “Hukuk güvenliğinin tamamen sıfırlandığı bir noktadayız. Bundan sonraki süreçte yasal haklarımızı kullanarak itirazlarımızı yapacağız. Düşünce faaliyeti ve gazetecilik bir suçmuş gibi ele alınıyor ancak bu suç değildir” dedi.


Find a joint statement on Altan's re-arrest here.


Creative Commons LicenseThis article is licensed under a CC BY-NC-SA 4.0.
Source information: This article was originally published by the European Centre for Press and Media Freedom – https://www.ecpmf.eu/news/threats/ahmet-altan-davas-bir-hafta-inde-hem-tahliye-hem-tutuklama